Bize Ulaşın

Bize Ulaşın

(0552) 345 90 90

Hidrolik Pompalar

Bosch Rexroth markalı ürünler

Rexroth

Bosch Rexroth pistonlu ve dişli hidrolik pompalar.
Sauer Danfoss Markalı Ürünler

Sauer Danfoss

Sauer Danfoss pistonlu ve dişli hidrolik pompalar.
Hema Markalı Hidrolik Ürünler

Hema

Hema pistonlu ve dişli hidrolik pompalar.

Permco Hidrolik Ürünler

Permco

Permco dişli hidrolik pompalar.
Eaton Hidrolik Ürünleri

Eaton

Eaton pistonlu hidrolik pompalar.
Hitachi Hidrolik Ürünler

Hitachi

Hitachi pistonlu hidrolik pompalar.

Kawasaki Hidrolik Ürünler

Kawasaki

Kawasaki pistonlu ve dişli hidrolik pompalar.
Volvo hidrolik ürünleri

Volvo

Volvo pistonlu ve dişli hidrolik pompalar.
Hawe hidrolik ürünler

Hawe

Hawe pistonlu hidrolik pompalar.
Linde hidrolik ürünler

Linde

Linde pistonlu hidrolik pompalar.
Casappa hidrolik ürünler

Casappa

Casappa pistonlu ve dişli hidrolik pompalar.
Liebherr hidrolik ürünler

LIEBHERR

Liebherr pistonlu hidrolik pompalar.
Komatsu hidrolik ürünler

Komatsu

Komatsu hidrolik pompalar.
Hyundai Hidrolik Pompalar

Hyundai

Hyundai Hidrolik Pompalar.
Sumitomo hidrolik pompalar

Sumitomo

Sumitomo pistonlu hidrolik pompalar.
Cat hidrolik pompalar, hidromotorlar

Cat

Cat hidrolik pompalar.
jcb hidrolik pompa, hidromotor

JCB

JCB Hidrolik Pompalar.
hidromek hidrolik pompa, hidromotor

Hidromek

Hidromek hidrolik pompalar.

Hidrolik pompa nedir?

Motordan aldığı mekanik enerji ile akışkanı emen ve basınçlı olarak veren kuvvet makinesine, hidrolik pompa denir.Bu yazımızda hidrolik pompa ve hidrolik pompa çeşitleri konusuna yer verdik.

Hidrolik pompalar, akışkana basınç kazandırarak hidrolik çalışma enerjisi üretirler. Bir pompanın beslediği hidrolik devreye verdiği akışkanın basıncı ile akış debisi yeterli değerde olmalıdır. Pompa, yeterli basıncı ve debiyi sağlayamaz ise hidrolik devre, fonksiyonlarını yapamaz.

Dişli pompa nedir?

Dişli pompaların yapısı basit olup birbirleriyle tatlı çalışan iki düz dişliden meydana gelmiştir.Dişlilerle emiş hattından emilen yağ,dişlilerin arasına alınarak basınç hattına basılmaktadır.Dişlilerin çapı ve diş derinliği basacakları akış kanın hacmine tesir eder.

Paletli pompa nedir?

Paletli pompalar, dairesel bir rotorun içine eksantrik olarak yerleştirildiği bir kovan ve rotorun çevresine dirilmiş paletlerden meydana gelir.Rotor döndükçe kanalları içinde hareketli olan paletler dönerken merkezkaç kuvvetinin etkisiyle kovana temas ederler ve kendi kanalları içinde eksantrikliğe uygun olarak girip çıkarlar.Dönen paletler beraberlerinde emerek getirdikleri yağı da sürüklerler basınç hattına getirirler.

Paletli pompaların çalışma prensipleri Dişli pompalardan farksızdır.Emilen yağın hacimsel bir küçülme sonucu bir taraftan diğer tarafa basılmasıdır. Orta basınçlar için uygun olan paletli pompaların başlangıç hızları büyüktür.

Eğik plakalı eksenel pistonlu hidrolik pompa nedir?

Pompalama hareketi eğik plâka ile sağlanmaktadır .Silindir bloğu ile dönen serbest pistonlar, sabit eğik plâkanın önünden geçerken ileri geri çalışırlar. Pistonlar dağıtım plakasındaki giriş kanalı karşısına gelince emme ve çıkış kanalı karşısına gelince basma işlemi olur.

Eğik gövdeli eksenel pistonlu pompa nedir?
Bu hidrolik pompa , eğik plâka yerine silindir bloğu eğik yapılarak pompalama işlemi oluşturulmaktadır. Pompa mili döndüğünde eklemli pistonlar (a), eğik döner blok içerisindeki silindirlerde ileri-geri çalışmak zorunda kalırlar. Silindir bloğunun (gövdenin) önündeki dağıtım plâkası, giriş kanalından yağın emilmesini ve çıkış kanalından basılmasını sağlar.

Radyal pistonlu hidrolik pompa nedir?
Bu pompalarda silindirler (pistonlar), eksenleri kesişecek şekilde dizilmişlerdir. Pistonlar, gövde halkasının iç çevresine birer uçlarından eklemli olarak dizilmişlerdir. Gövde halkası ile silindirlerin bulunduğu blok, birbirine göre eksantrik olarak monte edilmiştir. hidrolik pompa mili silindir bloğunu döndürdüğünde, pistonlar halka yüzeyini izleyeceğinden; silindirlerde çıkma ve girme hareketleri oluşur. Böylece pompalama işlemi sağlanır.

Bilindiği gibi eksenel pompalarda girme ve çıkma hareketini pistonlar yapmakta idi; aynı hareketi radyal pompalarda eksantrik olduğu için silindirler yapmaktadır. Silindirler, dağıtım plâkasında
giriş kanalının karşısına gelince emme ve dönerek çıkış kanalının karşısına gelince basma işlemi olur.